2015 m. balandžio 18 d., šeštadienis

Sodo planas. II dalis (Medžiai)Medžiai sode teikia ne tik pavėsį, užuovėją, kuria romantišką parko nuotaiką, slepia neišvaizdžius objektus, bet  ir padeda ženkliai praplėsti sodo erdvę į aukštį.
Kad kiekvienas sodas privalo turėti medžių – niekas nesiginčija, tačiau pagrindinis klausimas kyla: kiek ir kokių. Nedideliame žemės plotelyje, mielas medelis po kelerių metų gali virsti galingu milžinu. Todėl reikėtų pasidomėti kokio dydžio užaugs medžiai, kad sklypas nevirstų džiunglėmis. Tačiau turint pakankamai vietos, nereikėtų apsiriboti vien žemaūgėmis veislėmis ar vaismedžiais ir drąsiai sodinti medžius. Tai ypač svarbu, kai kalbame apie objektų proporcijas: didelis namas greta liaunų medelių žiūrėsis nekaip. 
 
www.medeinesparkai.lt nuotrauka
Medžiai sodinami grupėmis ar pavieniui. Sodinant grupę, reikėtų vengti margumyno ir nesodinti daugiau kaip 3-5 rūšių augalų. Didesnėse grupėse ne mažiau kaip pusę jų turėtų sudaryti vienos rūšies medžiai. Kad grupė atrodytų natūraliai, augalus siūloma išdėstyti netaisyklingai.
Planuojant medžius, labai svarbu atkreipti dėmesį į spygliuočius. Kad vaizdas neatrodytų vienodas ir statiškas per visus metus, spygliuočiai neturėtų sudaryti daugiau kaip 30 procentų visų medžių.

Paskaičiusi rekomendacijas, ilgai sukau galvą kaip ir kokius medžius sodinti numatytoje poilsio zonoje. Kai valėme sklypą statyboms, palikome porą berželių, kurie diktuoja vietą bei kitų medžių pasirinkimą. Kiek teko skaityti, beržus siūloma sodinti grupėmis. Tačiau turėti beržynėlio mes negalime, nes vyras yra alergiškas jų žiedams. Be to, pasakymas, kad beržai su kitais medžiais nedera, niekur nepagrįstas kodėl. O žiūrint į natūralų mišką, berželiai glaudžiasi su kitais medžiais, ypač dažnai draugauja su eglėmis ir pušimis... Todėl nusprendžiau, patarimų sodinti beržus vienarūšėmis grupėmis, nepaisyti.

http://foto.delfi.lt/picture/963175/
Pradžioje reikėjo nuspręsti kokios formos ir dydžio bus poilsio zona. Aišku buvo tik viena, kad ji stilistiškai turi derėti prie namo, tačiau vizijos jokios neturėjau. 
Peržiūrėjau begalę paveiksliukų, sodo planų, ir niekas netiko. Kai į galvą šovė mintis, kad poilsio zona turėtų būti tarsi namo gabalėlis atkirstas ir nukeltas toliau, pasidarė viskas paprasta ir aišku, Net nustebau, kodėl taip ilgai galvojau.

Poilsio zona
Nusprendžiau atkartoti už keliuko esantį miškelį, ir šalia berželių sodinti spygliuočius. Taip pat, labai norėjosi laikytis senųjų tradicijų ir pasirinkti lietuvių ypač mylėtus, sodybose mielai augintus medžius. Iš tokių išsirinkau klevą ir ąžuolą. Ąžuolą todėl, kad tai pats gerbiamiausias medis ir ažuolų populiacija Europoje kasmet mažėja, o klevą dėlto, kad greitai auga ir labai gražiai pasipuošia rudenį.
 
Medžių sodonimo schema numatytoje poilsio zonoje
Kadangi medžiai auga lėtai, o savo sode norisi grožėtis didesniais, planavau juos sodinti dar šį pavasarį.
Pirmiausiai iškilo klausimas dėl žemių: ar toje vietoje, kur sodinsiu medžius, jas pilsime, ir jei pilsime tai kiek galėtumėm uždengti jau augančių medžių kamienus. Beieškodama informacijos, aptikau Aplinkos ministro įsakymą "Dėl želdinių apsaugos vykdant statybų darbus" ir radau: “nepakeisti daugiau kaip 5 cm (virš ar žemiau) natūralaus grunto lygio prie medžio šaknų kaklelio ir iki 2 m atstumu nuo medžio kamieno“. Kadangi rengiant tokius dokumentus remiamasi profesionalų žiniomis, šią informaciją galiu laikyti patikima. 
Nusivyliau, nes tikėjausi, jog galima medžio kamieną iki kokių 10-15 cm užpilti žemėmis...

Sekantis klausimas: iš kur gauti didesnių medžių ir kiek tai kainuotų? Valstybiniai medelynai siūlo mažus sodinukus, nedidelius medelius, o privatūs apskritai, retai kada turi paprastų medžių: beržų, klevų ar liepų. Vienintėlis, kuris prekiauja dideliais medžiais, deja, įsikūręs prie Klaipėdos. 
Dar pavyko rasti E. ir A. Mačių medelyną Kauno raj., kurie gali pasiūlyti didesnių medžių. Pvz. 5-7 metrų aukščio pušelių (150-350 eur), 2,5-3 metrų ąžuoliukų (35 eur). Kadangi mums reikia keturių pušų ir trijų ąžuolų plius transportas, dėl riboto biudžeto, teks šių medžių sodinimą atidėti rudeniui. Beržus ir klevus po 2 metrus, kokius siūlo minėtas medelynas, turi ir Vilniaus miškų urėdija. Tad belstis į Kauną dėl jų, nebūtina.
Tačiau dviejų metrų berželis labai liaunas ir menkas. Norisi didesnio. Tad prieš sodindama, dar užklausiau Geltono karučio kursų organizatorės, gal ji ką žinanti. Gavau atsakymą, jog Lietuvos rinkoje rasti didesnių medžių labai sudėtinga. Ji pasiūlė pabandyti kreiptis į Medeinės parkus.

www.medeinesparkai.lt nuotrauka
Panaršius po internetinę svetainę ir pamačius tokią rimtą techniką su miestų savivaldybių užsakymais, teko suabejoti ar mūsų šeimos biudžetas tiek paneštų. Kainos neskelbiamos, o apie medžių įsigijimą, nieko nerašoma. Tad buvau nusprendusi, jog tai ne mums, tačiau vyras lankėsi statybų parodoje ir ten pamatė Medeinos parkų stendą. Pasikalbėjęs sužinojo, jog galima gauti medžių ir pas juos, o kaina su atvežimu bei pasodinimu 5-7 metrų pušelės siektų apie 400 eurų. 
Valio! Nebereikės belstis į Kauną, ieškoti mašinos ir galvoti kaip tokį medį pasodinti. Beveik už tą pačią kainą, viską galima gauti vietoje.
Aišku, teks išsiaiškinti, kokia tikimybė, jog medis prigis. Kada tinkamas metas jį sodinti, koks būtų biudžetas ir pan. Turėdama šansą, pasodinti visus jau paaugusius medžius, jų sodinimo nebeskaidau. Viską, netik pušis ir ąžuolus, palieku rudeniui. 

Naudota literatūra ir šaltiniai:
Janke P. , Mažas stilingas sodas, 2011, Vilnius;
Ploberger K., Inteligentiško tinginio sodas,  2012, Vilnius;
Sodas ir daržas, 2012, Vilnius.
Aplinkos ministro įsakymas "Dėl želdinių apsaugos vykdant statybų darbus", 2010 Kovas.
Medelynų kainininkai:
http://www.vilmu.lt/im/files/Kainos%281%29.pdf
http://www.medelynas.info/list.htm

1 komentaras: