2015 m. vasario 17 d., antradienis

Daržas balkoneNieko nenustebinsi pasakęs, kad bute ant palangės augini prieskonines žoleles ar svogūnų laiškus, bet kai pradedi kalbėti apie daržoves balkone (pvz. pomidorus), kažkodėl „seniems“ sodininkams sukeli šypseną ir reikšmingą galvos pakraipymą.  Bet spaudoje pilna straipsnių apie sėkmingą jų auginimą terasose ir balkonuose, todėl norėdama savo kailiu įsitikinti kas ir kaip, šiemet pabandysiu tokį mini daržą užsiveisti pati. 

www.pomidorai.eu nuotrauka


Teisybės dėlei, turėčiau paminėti, jog kažkokios patirties šiame reikale turiu. Pernai vasarą bandžiau auginti vaistines ir prieskonines žoleles bei salotas.
O buvo taip: tiesiog ėmiau ir nusipirkau pirmus po ranka pasitaikiusius vazonus, labai dailų mini šiltnamiuką iš IKEA'os, eiliniame prekybcentryje sėklų ir žemės. Nekreipiau dėmesio nei į mėnulio fazes, nei į kitus sodininkų patarimus, kai turėjau laiko, gegužės mėn., paėmiau ir pasėjau.
Na ir ramiai laukiau kol sudygs :)
Atėjusi į svečius anyta mane apšvietė, jog pasirinkau itin prastą durpingą žemę bei kad ji turi būti nuolat laistoma kol išlįs daigeliai. Paklausiau vyresnio žmogaus patarimo ir daržą ėmiau laistyti kone kasdien. Vėliau, retindama ir persodindama, žemę pamaišiau su geresne (turėjau užsilikusios kambarinėms gėlėms) ir pakankamai sėkmingai toliau auginau savo derlių. Nei tręšiau, nei dengiau, nei dar kaip kitaip stengiausi.
Geriausiai suvešėjo bazilikai, petražolės ir vaistinės ramunės. Užaugo ir nemenkos salotos. Tiesa, vietoj melisų ir mėtų sudygo visiškai ne tos žolės, čiobrelis labai sunkiai vargo (jam turbūt trūko drėgmės), o kaitri rugpjūčio saulė išdegino dar nespėjusias sužydėti medetkas. Štai tiek ir tos mano patirties. Bet jei taip nieko nedarant kažkas išėjo, tai truputi pasidomėjus ir šiek tiek pasistengus, tikiu, jog įmanoma kažką sudėtingesnio užauginti.


Tad į ką reikia atkreipti dėmesį:
Balkono padėtis. Jei jis šiaurinėje pusėje – daržovės deja, neaugs. Jei saulės mažiau (rytinė pusė arba pastato dalis dengia balkoną) siūloma rinktis lapines daržoves (gūžines salotas ir burokėlius) bei ne tokias reiklias šviesai petražoles, laiškinius česnakus ar agurkles. Jei balkonas saulėtoje vietoje, galima drąsiai auginti Viduržemio jūros pakrantės daržoves ir prieskonines žoleles, tokias kaip pomidorai, paprikos, čiobreliai, bazilikai ir kt.
Vėjas ir lietus. Vakarinėje pusėje esančiuose balkonuose bei vėjingose vietose, reikia apsaugoti daržoves, jas pridengiant (pvz. kitais augalais). Taip pat galima vazonus laikyti ant paletės su ratukais ir esant reikalui, patraukti.
Tinkami vazonai. Reikia rinktis pakankamai dideles talpas, kad augalams būtų užtektinai vietos. Žemesniems prieskoniniams augalams 15-20 cm skersmens ir tokio pačio aukščio, nedidelėms daržovėms ir vešlesniems prieskoniams 20-30 cm, o aukštesniems, pvz. aguročiams 30-40 cm ir didesnių indų. Daugiausiai siūloma rinktis molinius arba plastikinius konteinerius. Moliniai vazonai gerai praleidžia orą, dėlto mažiau pūva augalų šaknys, tačiau tuo pačiu ir greitai perdžiūva. Plastikiniai indai lengvi ir pigūs, geriau išlaiko drėgmę nei moliniai, tačiau mažiau patvarūs. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad balkonai gali išlaikyti ribotą svorį ir nepridėti labai daug sunkių talpų bei nekabinti itin didelių vazonų balkono išorėje.
Žemė. Geriausiai tinka kokybiškos žemės mišiniai. Kuo daugiau dirvožemy durpių, tuo greičiau jis išdžiūva ir jį sunku vėl pakankamai sudrėkinti. Nereikėtų susigundyti pigiais produktais iš durpių ir žievės, nes jie beveik neturi maisto medžiagų. Geras pasiūlymas daržui panaudoti kurmiarausių žemę, kurios ankstyvą pavasarį galima rasti pievose.
Drenažas. Auginant prieskoninius augalus vazonuose, jų dugne būtinos drenažo kiaurymės bei drenažo sluoksnis, kad nesusikauptų vandens perteklius.
Tinkamas drėkinimas ir tręšimas. Kadangi augalai auga labai nedideliame žemės plote, juos būtina nuolat drėkinti bei tręšti. Ekoliginiam daržui naudojamos organinės, ne cheminės trąšos  (pvz. uolienų milteliai, ragų ir kraujo miltai, dilgėlių ar taukių raugas, kompostas). Beveik visi autoriai siūlo įsirengti automatinę laistymo sistemą. Jei tokios nenaudosi, nepamiršti sąžiningai lieti augalus. Karštomis dienomis geriausia laistyti vakarais. Per naktį augalai greičiau atgaus jėgas. Reikia žiūrėti, kad vandens nepatektų ant lapų, nes nuo to augalai gali susirgti grybinėmis ligomis.
Tinkamos daržovių veislės. Geriausiai rinktis specialiai induose auginti pritaikytas žemaūges veisles, nes jos greičiau užauga ir smarkiai nesišaknyja.

Mano situacija nebloga: balkonas vakarinėje pusėje, turiu kažkiek sukaupusi amunicijos iš pernykščių bandymų, tačiau didžiausią nerimą kelia laistymas. Kasdien turkštis nenoriu, be to galiu kažkur išvykti. Speciali drėkinimo sistema turi būti pajungta prie vandentiekio. Jei daržą veisčiau namo terasoje, galbūt galėčiau tokią įsirengti. Kita vertus, neaišku kokie kaštai. Jei tai brangi investicija, ar verta tokią pirkti, kai neturi pastovios praktikos.
Daugelį augalų galima sėti jau vasario pabaigoje, tačiau pomidorams dar per anksti, tai atlikti rekomenduojama kovą. Kadangi ne itin trokštu daržo ant palangės, sėsiu viską vienu metu. Tad turiu pakankamai laiko apsispręsti ką auginsiu bei nuvykti į specializuotą parduotuvę ir su konsultanto pagalba įsigyti reikiamų sėklų.

Naudota literatūra:
Koenig O., Ekologinis daržas balkone, 2013;
Kražauskienė R., „Šiltnamis ant palangės“, Sodo spalvos, 2015.02;
Nepriekaištingo sodo idėjos, 2008;
Ploberger K., Inteligentiško tinginio sodas, 2012.2 komentarai:

  1. Pas mane ta balkone gausiai uždera salotos, bet va kitos gėrybės kažkaip nenoriai auga.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Svarbu, kad dera :) O koks skonis? Mano salotos kartokos. Pradžioj maniau, kad rūšis ne ta, bet paskui supratau, kad greičiausiai per retai laistau.

      Panaikinti